alebo Literárno - historická exkurzia na Liptove
Na Strednej priemyselnej škole sa stalo tradíciou, že prváci sa zúčastňujú literárnej exkurzie v Liptovskom Mikuláši. Inak tomu nebolo ani tento rok, dňa 17. októbra sme sa vydali na výlet a zároveň prvú ročníkovú spoločnú akciu.
Našou prvou zastávkou bola Galéria Petra Michala Bohúňa. Pred jej bránou nás nedočkavo vyčkávala usmiata pani lektorka, ktorá nám galériu predstavila a ponúkla mnoho zaujímavých informácií. Táto galéria vznikla v roku 1955 ako tretia najstaršia inštitúcia svojho druhu na Slovensku. Konkrétnu myšlienku vzniku galérie koncom 40-tych rokov oživoval liptovskomikulášsky rodák, maliar a spisovateľ Janko Alexy. Priamo v týchto priestoroch pôsobil umelec národného obrodenia a klasik slovenského výtvarného umenia 19. storočia, Peter Michal Bohúň, ktorého meno nesie táto významná galéria. Expozíciu už spomínaného Janka Alexyho (lyrika na plátne, prozaika na papieri J) sme mali možnosť vidieť na vlastné oči.
Druhá zastávka patrila Múzeu Janka Kráľa. V podzemných priestoroch múzea sa nachádza nie veľká, ale zato jedinečná expozícia známa ako Mikulášska mučiareň. V blízkosti miest, kde pred tromi storočiami prebiehal súd s legendárnym zbojníckym kapitánom Jurajom Jánošíkom sme my, návštevníci, mohli vidieť zápisnice o jeho trpnom vypočúvaní, taktiež historické mučiarenské nástroje ako dereš, škripec či španielsku čižmu. Videli sme izbu romantického básnika a búrliváka Janka Kráľa. Zaujímavou bola napríklad informácia, že Janko Kráľ sa okrem iného nerád fotil, preto nemáme zachovanú jeho skutočnú podobizeň. Portrét Janka Kráľa, nám známy z učebníc je vytvorený podľa podobizne jeho syna, ktorý sa údajne veľmi podobal na svojho otca.
Poslednou zastávkou bol Tatrín – jeden z najznámejších spolkov, ktorého cieľom bolo všestranne podporovať a zveľaďovať kultúrny život a vzdelanosť na Slovensku, najmä vydávaním a distribúciou kníh v slovenskom jazyku a podporou študentov. Pohodlne usadení na stoličkách, v autentických dobových priestoroch, sme sa dozvedeli aj o významných osobnostiach i udalostiach. Tatrín vznikol na podnet Ľudovíta Štúra na schôdzi v Liptovskom Mikuláši. Predsedom sa stal Michal Miroslav Hodža. Expozícia je zariadená dobovým nábytkom, knihami, historickými dokumentami, zápisnicami, fotkami i originálnymi portrétmi národných dejateľov. Jedinečnou súčasťou je i Hodžova pracovňa, v ktorej sme mali možnosť stáť. Bolo príjemné ocitnúť sa v miestnostiach, v ktorých sa pohybovali, pracovali i tvorili tak významné osobnosti pre nás, Slovákov. Po tejto tretej návšteve sme dostali hodinový rozchod...
Náš pobyt v Mikuláši sa blížil ku koncu. Exkurziu môžeme zhodnotiť ako pekný a vydarený výlet. Tešíme sa na ďalšie spoločné akcie.
Viktória Korčáková a Valéria Korčáková, I.PS