Ústav informácií a prognóz školstva v minulom roku sledoval, koľko absolventov každej strednej školy sa hlásilo na vysokú, koľkých prijali a koľkí sa aj zapísali na vysokú školu na Slovensku.
Oznamujeme riešiteľom stredoškolskej odbornej činnosti, že školské kolo SOČ sa uskutoční v piatok 15.2.2013 o 8.00 v miestnostiach MMU, P205,P207 a 413. Rozdelenie prác do komisií a časový harmonogram sú zverejnené na nástenke pri učebni 211.
Ďalej oznamujeme, že práce je potrebné elektronicky prihlásiť do systému najneskôr 12.februára do polnoci. Jeden výtlačok je potrebné odovzdať príslušnému predsedovi komisie taktiež najneskôr 12.februára.
Všetky potrebné informácie ohľadom elektronickej prihlášky a požadovanej formy a rozsahu práce sú zverejnené na nástenke. Dôrazne upozorňujeme, aby ste si prácu s prílohami dôsledne prekontrolovali a až potom stiahli do prihlášky, pretože oprava už nie je možná.
V prípade nejasností kontaktujte svojich konzultantov.
Výsledková listina školského kola SOČ 2013 je umiestnená v sekcii Súťaže -> SOČ.
V stredu 13.2. sa uskutočnila súťaž pre nemčinárov Wortspiel. Prihlásilo sa 20 žiakov, ktorí si vyžrebovali svojho partnera a vo dvojiciach spolu riešili modelové situácie, napr. mám poprosiť o pomoc predavača v kníhkupectve, pretože chcem kúpiť knihu k narodeninám pre svoju sestru atď. Po vzájomných súbojoch a vyradení nakoniec ostali traja žiaci, ktorí si vyžrebovali výrok, ku ktorému mali zaujať svoj postoj, napr. čo si myslíte o tom, keď niektoré deti nedostávajú žiadne vreckové atď.
Keďže sa táto súťaž v rámci nemčiny konala prvýkrát, nevedeli sme presne, čo môžme čakať. Našťastie sa všetko podarilo, žiaci boli veľmi aktívni, "akční" a z čoho sa najviac tešíme, súťaž nebola nudná. Samotní súťažiaci sa pričinili o veľmi priateľskú atmosféru. Snáď ich posmelil fakt, že sme nedbali tak dôsledne na gramatiku, dôležitejšia bola pohotová reakcia a schopnosť problém vyriešiť. Pre štvrtákov to bola skvelá generálka pred ústnou maturitnou skúškou a pre mladších dobrá príležitosť, ako reálne zhodnotiť svoje sily v takejto disciplíne.
Všetkým súťažiacim ďakujeme, víťazovi blahoželáme.
Ceníme si, že sa prihlásili aj žiaci z II.SA Lenka Gerdová a Dávid Furcoň, pre ktorých je nemčina len druhý cudzí jazyk a po roku a pol učenia sa sú schopní popasovať sa s takouto výzvou.
Mgr. Marcela Kovalčíková
učiteľka nemeckého jazyka
Piati členovia našej študentskej spoločnosti Gallia (Adrián Noga, Roman Meľo, Martin Leštinský, Andrej Lizák a Adrián Ploščica) sa zúčastnili v bratislavskom Holiday Inn dňa 5. februára 2013 celoslovenskej súťaže „Globálna podnikateľská výzva“. Počas jedného dňa 100 študentov v náhodne zostavených tímoch navrhovali inteligentné riešenia pre zefektívnenie dopravy s využitím mobilných aplikácií. Podujatie je súčasťou medzinárodného projektu. Súťaž prebehla za účasti riaditeľa oddelenia bezpečnosti cestnej premávky z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Milana Trošku a topmanažmentu spoločností Telefónica Slovakia, s. r. o. a Siemens, s. r.o. a organizovala ju n. o. JASR. Nápady a riešenia boli veľmi zaujímavé a odborná porota mala ťažkú úlohu. Naši žiaci sa v súťaži držali veľmi dobre. Po prvom súťažnom kole bolo do finálovej skupiny vybraných 6 tímov, pričom súčasťou dvoch z nich boli aj Adrián Ploščica a Martin Leštinský z III. SB. Je to veľký úspech aj napriek tomu, že sa napokon nedostali do prvej trojky.
V pondelok sa nám nechcelo ísť do školy. Známky sme mali zakrúžkované, tak čo už. Sadli sme do autobusu a vydali sa na 1500 km cestu do CERN-u. Poobzerali sme si všetko, čo bolo dostupné širokej verejnosti. Zvyčajne takáto prehliadka trvá 3 hodiny, my sme tu strávili 2 dni! V úvode nás čakala prednáška o tomto veľkom komplexe. Vysvetlili nám, ako sa pohybujú častice a zoznámili sme sa s Higgsovým bozónom. Videli sme lineárny urýchľovač, kde sa rozbiehavajú častice a pokračujú v cyklickom urýchľovači. Obzreli sme si Atlas a porovnali sme ho s CMS. Škoda, že sme tam neboli skôr (natáčali tam Anjelov a démonov) alebo budúci rok (CMS bude otvorený a prístupný verejnosti). Boli sme LEN v hĺbke 90 metrov a dostali sme sa až pred dvere solenoidu, lebo práve prebiehal experiment. Nakoniec sme sa stretli aj s bývalým študentom SPŠ, ktorý pracuje pre CERN. Sme radi, že študenti našej školy nás reprezentujú aj medzi desiatimi tisícmi zamestnancov tohto komplexu a svojou prítomnosťou prispievajú k vedeckej práci pri objavoch mikrosveta. V stredu poobede nás čakala interaktívna hra a dvojhodinové behanie po Ženeve. Súťaž sme si vyhodnotili na ubytovni a dostali sme aj ocenenia.
Vo štvrtok ráno sme nastúpili do autobusu a zamierili do Paríža. Čakala nás tam prekrásna Eifelova veža a plavba po Seine. Pocit, ktorý zažijete na kývajúcej sa veži je nezabudnuteľný. A vysvietená Eifelova veža na vlastné oči, no proste zážitok na celý život.
V piatok sme si urobili prechádzku popri Seine, obzreli sme si Notre Dame (v tomto roku oslavuje 850 rokov existencie), v Louvre nás čakala Mona Lisa ( Posledná večera hosťuje v Miláne) a kto mal ešte dosť energie, poprechádzal sa po Avenue des Champs-Elysées. Naskytol sa mu pohľad na Paríž (vraj je to väčší zážitok ako pohľad z Eifelovky).
Unavení a plní zážitkov sme nasadli do autobusu a zamierili domov. Škoda, že ste neboli s nami. Môžete nám závidieť. To, čo sme videli a kde sme boli. Môžete nám závidieť priateľstvá, ktoré tam začali. A hlavne nezabudnuteľné zážitky, na ktoré budeme spomínať celý život.
Janette, Filip, Jakub, Žitto, Rišo, Domino, Marek, Tomáš, Kozi, Jano, Denis, Miloš, Samo a Andreas
Posledný januárový deň v novom roku bol pre žiakov deviatych ročníkov základných škôl veľmi motivačný. Predsedovia predmetových komisií našej školy dopomohli našim budúcim študentom nazbierať nejaké body k prihláškam. A to tak, že usporiadali súťaž, v ktorej si mohli mladé talenty prvýkrát zmerať svoje sily. To na našej škole nie je novinkou, avšak tento rok sa mohli vďaka záujmu a úspechu zapojiť už všetky odbory. Ku každému odboru bola priradená téma, na základe ktorej mali deviataci čo najlepšie urobiť svoju prácu. Najšikovnejší z nich boli samozrejme ocenení vo štvrtok 31.1.2013 v priestoroch Strednej priemyselnej školy. Tí, ktorí sa umiestnili na prvom mieste, boli motivovaní tabletom + 100 bonusových bodov v prijímacom konaní, na druhom mieste získali náramkové hodinky + 70 bonusových bodov a na treťom mieste USB kľúč 8GB + 50 bonusových bodov.
Sú to:
Elektrotechnika
1. Matúš Gajdoš
2. Jozef Balážik
3. Ján Kurila
Strojárstvo a mechatronika
1. Peter Tomečko
2. Lukáš Michelko
3. Ján Kurila
Staviteľstvo
1. Lukáš Wojtas
2. Peter Rakoci
3. Richard Baran
Propagačná grafika a Grafický a priestorový dizajn
1. Zuzana Hámorová
2. Jaroslava Čarnogurská
3. Zuzana Modlová
3. Richard Fudaly
Oceneným gratulujeme a dúfame, že im motivácia z výhry vydrží natoľko, aby nám opäť mohli ukázať, čo v nich je, už v septembri.
Srdečne Vás pozývame na schôdzu Rodičovského združenia, ktorá sa bude konať dňa 10.1.2013 (vo štvrtok) o 16.00 hod. v jednotlivých triedach SPŠ Poprad.