Figurálne kreslenie
O predmetoch
***Charakteristika predmetu FIGURÁLNE KRESLENIE***
Úlohou predmetu je poskytnúť žiakom potrebné vedomosti o základných proporciách ľudského tela a v získaní adekvátnych zručností v kresba ľudskej postavy a jej jednotlivých častí. Kreslenie štúdií hlavy a jej jednotlivých častí, ako aj celofigurálne pohybové škice tvoria základ odborných zručností a vedomostí pre nadväzujúce odborné predmety v prvom i v ďalších ročníkoch, najmä však na predmety ako výtvarná príprava, navrhovanie, prax a dejiny výtvarnej kultúry. Predmet sa vyučuje vo všetkých štyroch ročníkoch a spolu s ďalšími odbornými predmetmi pomáha rozvíjať u žiakov priestorovú predstavivosť a tvorí systém, ktorý umožňuje dosiahnuť ciele študijného odboru.
Funkcia predmetu spočíva v chápaní človeka ako proporčného meradla pre všetky odbory ľudskej činnosti, v rozvíjaní a upevňovaní výtvarného názoru, estetického cítenia a návykov v tvorivej aktivite. Cvičenia sa vykonávajú v odbornej učebni. Žiak získava základné vedomosti, návyky a zručnosti formou kreslenia štúdií ľudského tela a jeho jednotlivých častí podľa modelov.
Obsah predmetu v prvom až štvrtom ročníku /odbor PRG/ a v prvom až druhom ročníku /odbor GPD/ tvoria kresbové anatomické štúdie ľudskej hlavy, pohybové štúdie a štúdie jednotlivých častí hlavy (oko, nos, ústa, ucho, vlasy) podľa živého modelu, alebo aj spamäti s použitím kvalitných sadrových odliatkov, a to v rozličných meradlách. Ďalej anatomické štúdie horných a dolných končatín a ich variácie, štúdie polfigúry a celofigurálne pohybové skice. Súčasťou vyučovania sú otázky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, starostlivosť o životné prostredie, ako i pestovanie estetického cítenia a základných etických princípov.
Vyučovanie sa organizuje formou dvojhodinových alebo trojhodinových blokov, kde sa trieda delí na skupiny v zmysle predpisov Ministerstva školstva SR.
Ciele vyučovacieho predmetu
Vzdelávanie smeruje k tomu, aby žiaci dokázali:
· Zachytiť metódou vizovania základné konštrukčné vzťahy a proporcie ľudskej hlavy ako aj celej ľudskej figúry zo živého modelu na papier;
· Nakresliť ľudskú hlavu a celú figúru podľa živého modelu;
· Vytvoriť podrobné štúdie jednotlivých častí hlavy – oko, nos, ústa, ucho;
. Zachytiť metódou vizovania základné konštrukčné vzťahy a proporcie polfigúry, figúra a figúry v pohybe
· Voľne interpretovať figurálne diela starých majstrov;
. Vytvoriť podrobné skice figúr v pohybe;
· Vypracovať rôznymi technikami autoportrét;
· Verejne prezentovať a obhájiť svoje dielo.
Všeobecné pokyny hodnotenia:
podmienky klasifikácie:
1. odovzdanie všetkých predpísaných grafických prác
2. aktívna práca na hodinách
Výsledná známka nie je priemerom známok. Učiteľ prihliada na váhu jednotlivých známok a tieto kritériá:
* aký je grafický a ústny prejav žiaka;
* do akej miery žiak využíva pri riešení praktických úlohách autentickosť, kreativitu a originalitu
* do akej miery žiak ovláda poznatky, fakty, pojmy, definície a zákonitosti, ktoré požadujú učebné osnovy a do akej miery chápe vzťahy medzi nimi;
* do akej miery žiak pracuje samostatne a tvorivo;
* ako je žiak aktívny na vyučovaní;
* ako je žiak schopný nachádzať a využívať medzipredmetové vzťahy