Slovenský jazyk a literatúra
2024/ 2025
Tézy z jazyka a zo slohu
1. Učenie ako cieľavedomý proces. Jednotlivé učebné štýly. Faktory ovplyvňujúce učenie sa. Plánovanie činnosti. Efektívne zapamätávanie. Typy čitateľov.
2. Šesť jazykovedných disciplín. Pojmy vetný člen, veta, sklad. Hlavné a rozvíjacie vetné členy. Tri druhy skladov.
3. Morfológia ako jazykovedná disciplína. Desať slovných druhov, ich rozdelenie podľa ohybnosti a významu. Gramatické kategórie ohybných slovných druhov.
4. Štylistika ako jazykovedná disciplína. Funkčné jazykové štýly. Ich charakteristika zo syntaktického, lexikálneho a morfologického hľadiska.
5. Lexikológia ako jazykovedná disciplína. Pojmy lexikológia, lexéma. Rozdiel medzi lexikálnym a gramatickým významom. Model sémantického trojuholníka (vzťah medzi pojmami: objekt – pojem – pomenovanie. Spôsoby tvorenia slov.
6. Výkladový slohový postup a jeho funkcia. Znaky výkladového slohového postupu a jeho žánre. Postupy logického myslenia vo výklade: komparácia, generalizácia, analógia. Verbálne a neverbálne prostriedky výkladového slohového postupu.
7. Prozodické vlastnosti reči: časová modulácia reči (kvantita, pauza, tempo, rytmus), silová modulácia reči (dôraz, tempo reči, slovný prízvuk, intenzita hlasu), tónová moduláciu reči (melódia, hlasový register). Emfáza – citový dôraz.
8. Umelecký štýl a jeho zaradenie k subjektívnym funkčným jazykovým štýlom. Využitie slohových postupov v umeleckom štýle. Výrazové prostriedky: synekdocha, epiteton, metafora, personifikácia, zvukomaľba, symbol.
9. Interpunkčné znamienka – definícia, ich použitie. Funkcie čiarky a jej písanie v jednoduchej vete, v priraďovacom a podraďovacom súvetí. Diakritické znamienka.
10. Pojmy: informácia, dezinformácia, informatika, informačné pramene. Informácia, dezinformácia. Kľúčové informácie, vedľajšie informácie. Zdroje informácii. Knižnica Význam a služby knižníc, typy knižníc. Rozdiel medzi vecným a menným knižničným katalógom.
11. Administratívny štýl a jeho hlavné znaky. Využitie skratiek a skratkových slov v úradnej komunikácii. Žánre administratívneho štýlu. Rozdiel medzi úradným a beletrizovaným životopisom. Štruktúrovaný životopis. Kompozícia žiadosti do zamestnania.
12. Pojmy: jazyk a reč. Slovenčina ako národný, cudzí a cieľový jazyk. Delenie a používanie národného jazyka a jazyka národnostných menšín. Rozdiely medzi prirodzeným a umelým jazykom. Spisovná a nespisovná forma jazyka – dialekt, slangové slová, argot – definícia, príklady.
13. Pojmy: frazeológia, frazeologizmus, ich význam a využitie v jednotlivých štýloch jazyka. Vlastné príklady na frazeologizmy, jazyková príručka o frazeologizmoch.
14. Zámená, číslovky a ich charakteristika zo sémantického, syntaktického a morfologického hľadiska. Porovnanie základných a radových čísloviek. Funkčnosť využitia spomínaných slovných druhov v jazykových prejavoch. Násobné a skupinové číslovky. Skloňovanie vzory čísloviek.
15. Opisný slohový postup z hľadiska slovnej zásoby, kompozície a syntaxe. Charakteristika v rôznych slohových postupoch, jednotlivé druhy charakteristiky. Skupinová a individuálna charakteristika. Priama a nepriama charakteristika.
16. Lexikológia a slovná zásoba. Jadro slovnej zásoby. Aktívna, pasívna, individuálna slovná zásoba. Synonymá, homonymá, antonymá. Slovná zásoba z expresívneho hľadiska.
17. Zásady písania veľkých písmen v slovenskom jazyku. Písanie názvov umeleckých a literárnych diel, príslušníkov etnických skupín, pohorí ... Skratky akademických titulov.
18. Veta - definícia. Delenie viet podľa obsahu, zloženia a členitosti. Súvetie. Priraďovacie a podraďovacie súvetia.
19. Opis ako slohový postup, jeho funkcia, znaky a žánre. Kompozícia opisu. Rozdiel medzi subjektívnym a objektívnym opisom. Znaky umeleckého opisu. Pojmy opis a charakteristika. Druhy charakteristiky.
20. Úvaha a jej zaradenie do príslušného slohového postupu. Kompozícia, lexika, syntax a morfológia v úvahe. Využitie úvahy v jednotlivých štýloch jazyka.
21. Zásady písania interpunkcie v priamej reči. Funkcia priamej reči v texte. Pojmy priama reč a uvádzacia veta. Možnosti písania priamej reči.
22. Rozprávací slohový postup, jeho základné znaky. Rozprávanie ako slohový útvar z pohľadu syntaktického a morfologického . Využitie rozprávania v jednotlivých štýloch jazyka. Pojmy dialóg, priama a nepriama reč v rozprávaní. Miesto pointy v rozprávaní.
23. Pojem informácia. Spôsoby spracúvania a uchovávania informácií. Pojmy téza, citácia, autocitácia, parafráza. Zásady racionálnej práce s textom. Význam bibliografického záznamu pri citácii. Zásady pri formulovaní bibliografického záznamu.
24. Fonetika, fonológia. Pojmy: fonéma, hláska, graféma. Rozdelenie slovenských hlások podľa znelosti a tvrdosti. Znelostná asimilácia, výslovnosť spoluhlásky „v“. Princíp rytmického krátenia – uplatnenie, výnimky.
25. Rečnícky štýl. Znaky rečníckeho štýlu. Pojmy verejnosť, písomnosť, ústnosť, sugestívnosť, adresnosť a názornosť. Verbálne a neverbálne prostriedky rečníckeho štýlu. Využitie prozodických vlastností reči. Žánre rečníckeho štýlu.
26. Lexikografia ako jazykovedná disciplína. Rozdiel medzi encyklopedickými a jazykovými slovníkmi. Charakteristika jednotlivých typov slovníkov. Zásady práce so slovníkmi.
27. Štyri slohové postupy. Charakteristické vlastnosti týchto postupov. Schéma tvorby konkrétneho textu.
28. Neohybné slovné druhy. Neohybné slovné druhy vetnými členmi. Správna predložková väzba.
29. Ohybné slovné druhy. Podstatné mená, prídavné mená, slovesá. Neurčité slovesné tvary – trpné príčastie, činné príčastie, neurčitok, slovesné podstatné meno, prechodník.
30. Komunikácia v širšom a užšom slova zmysle. Efektívna, devalvujúca, asertívna komunikácia. Schéma komunikácie. Verbálna a neverbálna zložka komunikácie. Súkromná a verejná komunikácia. Pojmy: debata, diskusia, polemika. Zásady písania adries podľa noriem STN.
Tézy z literatúry
1. Staroveká literatúra ako kolíska najstarších literárnych pamiatok. Hrdinský epos ako najstarší epický žáner antickej literatúry. Úloha bohov v eposoch. Biblia ako kultúrno-historický dokument ľudstva.
2. Literatúra ako umenie, rozdiel medzi vecnou a umeleckou literatúrou. Národná, európska a svetová literatúra. Pojmy krásna literatúra, populárna literatúra, dobrodružná literatúra, literatúra faktu, science fiction, literatúra pre deti a mládež, slovenský folklór.
4. Svetová humanistická a renesančná literatúra, jej hlavné znaky a predstavitelia. Sonet ako lyrický žáner. Kontrast (protiklad). Radostné prežívanie života na zemi vo svetovej humanistickej literatúre.
5. Hlavné ciele národného obrodenia. Pojmy osvietenstvo, klasicizmus, romantizmus. Potreba vzdelávania obyčajného človeka na našom území v tomto období. Žánre v období národného obrodenia a ich hlavné znaky.
6. Obdobie klasicizmu v dielach autorov ( J. Kollár, J. B. P. Moliére) a jeho inšpirácia literatúrou antiky. Vysoké a nízke žánre v období klasicizmu.
7. Svetová romantická literatúra a jej predstavitelia. Znaky romantizmu: harmónia kontrastov, iracionalizmus, individualizmus a sentimentalizmus. Román ako jeden zo žánrov veľkej epickej prózy romantizmu. Vplyv lyriky na epiku romantizmu.
8. Balada ako žáner slovenskej romantickej poézie. Romantickí hrdinovia, autoštylizácia. Umelecké prostriedky: epiteton, básnické prirovnanie, metafora, zdrobnenina.
9. Tematika a motívy autorov romantizmu. Pojem lyricko-epická skladba.
10. Motívy lásky a jej podoby v dielach slovenských autorov 20. storočia. Rozdielnosť prístupov k zobrazovaniu vzťahu medzi mužom a ženou. Umelecké prostriedky: metafora, epiteton, symbol.
11. Svetová realistická literatúra, hlavné znaky literatúry obdobia realizmu, jej predstavitelia. Spôsob zobrazenia sveta. Pojmy: kritický realizmus, hlavná postava realizmu. Spoločnosť a prostredie, z ktorého postava pochádza.
12. Postoj slovenských realistických spisovateľov ku každodennému životu rôznych spoločenských vrstiev. Žánre slovenských realistov, ich porovnanie z hľadiska rozsahu, časového obdobia, ktoré zobrazujú, ako aj využitia dejových línií. Hlavné postavy poviedok a noviel slovenských realistov, rozdiely medzi nimi.
13. Funkcia rozprávača v krátkej epickej próze. Štyri základné typy rozprávača. Porovnanie vševediaceho (autorského) rozprávača s rozprávačom personálnym, charakteristika „nespoľahlivého“ rozprávača.
14. Dráma ako základný literárny druh, žánre drámy.(J.G. Tajovský, I. Bukovčan) Pojmy dialóg, replika, autorský komentár.
15. Verš, veršové systémy v tvorbe slovenských spisovateľov. Rým, druhy rýmov. Stopa ako výstavbový prostriedok verša, jednotlivé druhy stôp. Pojmy: dieréza, rytmicko-syntaktický paralelizmus, rovnoslabičnosť.
16. Slovenská literárna moderna, jej tematické zameranie, I. Krasko. Symbolizmus a impresionizmus. Druhy lyriky a ich charakteristika. Symbol, epiteton, prirovnanie, voľný verš. Rým, refrén, epizeuxa.
17. Základné východiská zobrazenia I. svetovej vojny v tvorbe autorov svetovej literatúry. Pojem „stratená generácia“. Postoj hlavných hrdinov k I. svetovej vojne . Rámcové znaky novely a románu.
18. Novela ako žáner epickej prózy v slovenskej literatúre (D. Chrobák, M. Figuli). Znaky lyrizovanej prózy v tvorbe slovenských autorov. Reťazový kompozičný postup. Idealizovaný typ hrdinu a jeho tajomnosť.
19. Román ako žáner prózy v slovenskej literatúre (J.C. Hronský, L. Mňačko). Druhy románov z tematického hľadiska. Porovnanie románu s novelou a poviedkou. Reťazový a retrospektívny kompozičný postup.
20. Tri literárne druhy a tri literárne formy. Rozdiely medzi prózou a drámou.
21. Problémy človeka v dielach súčasných autorov svetovej literatúry. Rozprávka pre dospelých. Hlavná postava ako prototyp rebela proti konzumnej spoločnosti.
22. Dopad 1. svetovej vojny na civilné obyvateľstvo v dielach slovenskej medzivojnovej prózy (L. Mňačko, M. Urban). Rôzne postupy autorov k spracovaniu vojnovej tematiky. Hlavné postavy a ich postoj k vojne.
23. Hlavná postava súčasnej prózy a problémy súčasného človeka, jeho pocity úzkosti a sklamania v každodennom živote. Vnútorný pohľad autorov na medziľudské vzťahy v dielach súčasných slovenských prozaikov (L. Mňačko, D. Dušek ). Pojem „prúd autorovho vedomia“
24. Lyrická poézia, jej základné znaky a druhy z tematického hľadiska v tvorbe súčasných slovenských básnikov (Urban, Rúfus). Porovnanie lyrickej a epickej poézie. Hlavná myšlienka básne. Voľný verš. Umelecké prostriedky a rečnícke figúry.
25. Vnútorný pohľad autorov na medziľudské vzťahy v dielach slovenských prozaikov (A. Bednár, D. Dušek). Pojmy postmoderna, magický realizmus. Žánre novela, román, poviedka v súčasnej próze.
26. Súčasná slovenská dramatická tvorba. Pestrosť dramatického spracovania spoločenských problémov. Divadlá malých javiskových foriem a autorské divadlo.
27. Slovenská baroková literatúra, jej základné znaky. Rodinné, sociálne zázemie a životné skúsenosti autora (H. Gavlovič). Didakticko-reflexívna poézia. Kontrast, hyperbola, humor v tvorbe autora, knižný štýl. Epickosť autorových básní.
28. Komédia ako jeden zo žánrov drámy. Jej miesto v období klasicizmu. Vonkajšia kompozícia drámy, tematická a jazyková rôznorodosť v dielach autorov (J. B. P. Moliére, J. Palárik). Pojmy: hlavná zápletka, dráma a inscenácia, režisér a autor.
29. Báj a bájka ako žánre epiky, ich hlavné znaky. Vysvetlenie potreby ľudí vyjadrovať svoje predstavy o svete, živote a medziľudských vzťahoch prostredníctvom bájí ( Ezop, grécke báje). Antické a biblické frazeologizmy v súčasnom jazyku. Pojmy: alegória a podobenstvo, satira a irónia.
30. Význam príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu a ich vplyv na slovenskú literatúru. Žánre v stredovekej literatúre, ich znaky. Vplyv cirkvi na literatúru. Pojmy: asketizmus, mučeník. Rozdiely medzi staroslovienskym a neskorším stredovekým obdobím.