• Pre rodičov

        •  

          Špeciálne vývinové poruchy učenia

          Ak vaša dcéra či syn  aj napriek normálnej inteligencii v škole zle prospieva, odmieta sa učiť, zatajuje známky, chodí poza školu, ovláda gramatiku, ale z diktátov zakaždým dostane štvorku - pravdepodobnou príčinou tohto správania sa môžu byť aj poruchy učenia.

          O vývinovú poruchu učenia ide vtedy, ak žiak napriek bežným výukovým postupom, primeranej inteligencii a dostatku sociokultúrnych príležitostí v škole neprospieva. Poruchy učenia, ktoré vzniknú ako  dôsledok nevhodného výchovného prostredia alebo zanedbania starostlivosti, sa neradia medzi vývinové, pretože ich vznik je podmienený odlišnými  faktormi. Rozlišujeme teda poruchy učenia vývinové a nadobudnuté.

          Konkrétne prejavy vývinových porúch učenia:

          • Dyslexia – porucha čítania. Žiak číta buď veľmi pomaly, hláskuje slová, zamieňa si tvarovo podobné písmenká (p, b, d), zvukovo podobné písmenká (k, t, m, n), alebo číta veľmi rýchlo a domýšľa si slová. Často sa stáva, že písmenka v slove vynechá alebo naopak nejaké pridá, čím slová značne komolí. Žiak s dyslexiou píše normálne, písmo nemá špecifické črty, len vynecháva alebo pridáva v slovách písmená, tak ako pri čítaní. Miesto slniečko napíše sliečko, kamienok-kaniemok ... atď.
             

          • Dysgrafia – ťažkosti s písaním, postihnutá je hlavne oblasť čitateľnosti a úpravy písomného prejavu. Žiak s dysgrafiou  vynakladá veľké úsilie pri písaní, dlho mu to trvá, ťažko si vybavuje tvar písmen (aj vo vyšších ročníkoch), písmená  v slove sú nerovnaké, kostrbaté, rôznej veľkosti, slovo je ťažko – často až úplne nečitateľné, často škrtá.
             

          • Dysortografia – prejavuje sa hlavne v oblastiach aplikácie a osvojovania si gramatických pravidiel. Žiak s dysortografiou často bezchybne ovláda pravidlá gramatiky, ale nie je schopný ich aplikovať pri písomnom prejave.  Vo veľkom množstve sa vyskytuje zamieňanie y/i, nerozlišuje tvrdé a mäkké spoluhlásky (dy/di, ty/ti, ny/ni, ly/li), dlhé a krátke samohlásky (a/á, e/é ...) nepoužíva interpunkciu,  píše slová spolu  (nastole, vmeste, povedalami...atď. ).
             

          • Dyskalkúlia – ťažkosti pri osvojovaní si  a aplikácii matematických operácii, postupov. Je viac druhov tejto poruchy, avšak vo všeobecnosti žiak s dyskalkúliou  môže mať problémy hlavne s chápaním matematických pojmov a pri chápaní a aplikácii matematických operácii. Žiak má problém s číselným radom, mýli si menšie a väčšie čísla (8 je menej ako 5 ... atď.), ťažkosti pri volení správnej matematickej operácie (5...3 = 2 – zvyčajne sa nevie rozhodnúť pre konkrétnu operáciu), problém s písaním diktovaných číslic, ťažkosti pri rysovaní, rozoznávaní geometrických tvarov.
             

            Menej časté vývinové poruchy učenia (aj keď je ich podstatne viac):
             

          • Dyspraxia – ťažkosti s koordináciou, osvojovaním, plánovaním a vykonávaním voľných pohybov. Žiaci s dyspraxiou sú neobratní, časté sú u nich problémy pri výkone bežných činností (napr. obliekanie, stravovanie).
             

          • Dysmúzia – porucha hudobných schopností. Prejavuje sa problémami v rozlišovaní tónov, žiak si nepamätá melódiu, nerozlišuje a nie je schopný reprodukovať rytmus.
             

          • Dyspinxia – veľmi nízka úroveň kresby, žiak nie je schopný svoje predstavy znázorniť kresbou, má ťažkosti pri používaní kresliacich nástrojov.

           

          V prípade, ak popisy niektorých porúch učenie budú sedieť s ťažkosťami vášho syna – dcéry, kontaktujte výchovnú poradkyňu školy prípadne priamo odborníkov z Centra pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie.