• Projekt „Nové trendy v odbornom vzdelávaní“ je inovatívny projekt v odbornom vzdelávaní na Strednej priemyselnej škole v Poprade. Pozostáva z dvoch častí:

1. Aktivita A1 - Odborná príprava zamestnancov v zahraničí,
          2. Aktivita A2 - Stáže žiakov OVP v inštitúciách odbornej prípravy v zahraničí.

AKTIVITA A1

Cieľovou skupinou aktivity A1 sú učitelia odborných predmetov Strednej priemyselnej školy v Poprade, odbor mechatronika a elektrotechnika. Hlavným cieľom je zabezpečiť vzdelávanie týchto učiteľov pre oblasť prípravy ohrevu vody a alternatívnych zdrojov energie tak, aby ročníkové projekty študentom zadávali učitelia podľa konkrétnych požiadaviek firmy Stiebel Eltron GmbH&Co.KG. so sídlom v meste Holzminden v Nemecku. S uvedenou spoločnosťou má Stredná priemyselná škola v Poprade  vybudované strategické partnerstvo.

Hlavné aktivity projektu sú:

• Hospitácia pedagógov v strednej odbornej škole spoločnosti Stiebel Eltron,
          • absolvovanie odborných školení v oblasti systémovej techniky a ohrevu teplej vody,
          • absolvovanie produktových školení v školiacej akadémii skupiny Stiebel Eltron zameraných na konštrukciu a technológiu výroby alternatívnych zdrojov energie,
          • zbieranie skúsenosti v prostredí stredne veľkého podniku v oblasti vzdelávania a produktovej výroby,
          • spoznávanie nových špeciálnych technológií v oblasti strihania laserom, ohraňovania a finalizácie elektronických výrobkov,
          • získavanie skúsenosti z duálneho vzdelávania v špecializovaných dielňach,
          • zvyšovanie jazykových kompetencií pedagógov,
          • spoznávanie kultúrneho prostredia Nemecka.

Do mobility pedagógov je zapojených celkom 15 učiteľov odbornej prípravy.

AKTIVITA A2

Hlavnými cieľmi projektu sú najmä zlepšenie ovládania daného grafického programu, prehĺbenie všeobecného rozhľadu v tejto oblasti, komunikačných zručností pri jednaní s inštitúciami a partnermi pri príprave a realizácii stavby, rozšírenie vedomostí a schopností potrebných pre profesionálnu budúcnosť žiakov v ich odbore a nadobudnutie sebaistoty a zdravého sebavedomia pri výkone svojej profesie pre lepšie uplatnenie sa na trhu práce.

Cieľovou skupinou aktivity A1 sú žiaci 2 a 3. ročníka Strednej priemyselnej školy v Poprade – príprava v oblasti pozemného staviteľstva a stavebného manažmentu. Do mobilít je zapojených celkom 15 žiakov a dvaja sprevádzajúci učitelia, plánujeme jeden turnus, ktorý bude trvať 12 dní /bez cesty do a z partnerskej krajiny/.

Očakávanými  výstupmi projektu sú:

• Zvýšenie odbornej spôsobilosti vo svojom odbore. Žiak:
            • bude vedieť používať program CADKON,
            • spozná moderné geodetické postupy,
            • bude vedieť naceniť stavebný projekt,
            • spozná základné pravidlá stavebného práva,
            • získa základné kompetencie stavebného projektanta;
          • Získanie skúseností s rokovaním na príslušných úradoch;
          • Získanie komplexnejšieho pohľadu na možnosti uplatnenia sa na trhu práce (vrátanie podpory podnikateľských ambícií)
          • Zlepšenie komunikačných schopností, jazykových kompetencií a rozšírenie všeobecného prehľadu vo svojom odbore
          • Zlepšenie celkového spoločenského prehľadu.